Skip to main content

Schedules

 A legacy of the 2015 Toronto Pan Am and Parapan Am Games, Toronto Pan Am Sports Centre is co-owned by the City of Toronto and the University of Toronto.

View By Activity View By Program

 

 


Download a printable version of the
2019 Summer Group Fitness Schedule
(June 22-September 20, 2019)

Download a printable version of the
Drop-in Schedule (July 2-September 2, 2019)

* On July 1, 2019, the Centre will be operating on a holiday schedule.

E.g., July 17, 2019

Master Schedule

Wednesday, July 17

5:00 am - 7:00 am

Drop-in Walking Track

Drop-in / Track Walking

5:00 am - 9:00 am

Lane Swim - 25m - Short Course

Drop-in / Training Pool Swimming

5:30 am - 7:30 am

High Performance

Competition Pool

7:00 am - 11:00 am

Drop-in Walking Track (All Access)

Drop-in / Track Walking

8:00 am - 9:00 am

Extended Care AM

Camps / Court 4 Camps Camps

8:00 am - 9:00 am

Extended Care AM

Camps / Pre-School Camps Camps

8:00 am - 10:00 am

High Performance

Competition Pool

8:30 am - 10:00 am

High Performance

Competition Pool

9:00 am - 4:00 pm

Adventure Camp: Sports

Camps / Court 4 Camps Sports

9:00 am - 10:00 am

Aquafit (Adult)

Group Fitness Class / Training Pool Aquafit

9:00 am - 3:00 pm

Child Minding

Private Training / Child Minding General Interest

9:00 am - 11:00 am

High Performance

North Room

9:00 am - 2:00 pm

High Performance

Court 1

9:00 am - 2:00 pm

High Performance

Court 2

10:00 am - 1:00 pm

Lane Swim - 25m - Short Course

Drop-in / Training Pool - Minimal Lanes Swimming

10:30 am - 12:30 pm

High Performance

Dive Pool (East)

11:00 am - 5:00 pm

Drop-in Walking Track

Drop-in / Track Walking

12:00 pm - 1:00 pm

Hatha Flow

Group Fitness Class / Studio 3 Fitness

12:00 pm - 1:00 pm

Hatha Flow

Group Fitness Class / Studio 2 Fitness

1:00 pm - 4:30 pm

Lane Swim - 25m - Short Course

Drop-in / Training Pool Swimming

1:15 pm - 1:45 pm

Cycling -30 mins

Group Fitness Class / Studio 3 Cycling

2:00 pm - 8:00 pm

Drop-in Climb

Drop-in / Climbing Wall Climbing

2:30 pm - 4:00 pm

High Performance

Dive Pool (East)

2:45 pm - 4:30 pm

Leisure Swim (Shallow Only)

Drop-in / Training Pool Swimming

3:30 pm - 6:30 pm

High Performance

Competition Pool

4:00 pm - 7:00 pm

Drop-in Badminton/Table Tennis (UTSC)

Drop-in / Court 2 Badminton Table Tennis

4:00 pm - 7:00 pm

Drop-in Basketball (UTSC)

Drop-in / Court 1 Basketball

4:00 pm - 5:00 pm

Extended Care PM

Camps / Court 3 Camps Camps

4:00 pm - 5:00 pm

Extended Care PM

Camps / Court 4 Camps Camps

4:00 pm - 5:00 pm

Extended Care PM

Camps / Pre-School Camps Camps

4:30 pm - 8:30 pm

Lane Swim - 25m - Short Course

Drop-in / Training Pool - Minimal Lanes Swimming

5:00 pm - 6:00 pm

Ballet (Student)

Instructional Class / Studio 1 Dance

5:00 pm - 8:00 pm

Drop-in Walking Track (All Access)

Drop-in / Track Walking

5:15 pm - 6:00 pm

Karate (Child 4-5)

Instructional Class / Studio 2 Martial Arts

5:15 pm - 6:00 pm

Karate (Child 4-5)

Instructional Class / Studio 3 Martial Arts

5:30 pm - 6:15 pm

Start to PLAY! Soccer With Caregiver

Instructional Class / Court 4 Soccer

5:30 pm - 6:00 pm

Total Core

Group Fitness Class / Weight Room Fitness

6:00 pm - 7:00 pm

Cycling - 60 mins

Group Fitness Class / Studio 3 Cycling

6:00 pm - 7:00 pm

Latin Dance

Instructional Class / Studio 1 Dance

6:30 pm - 7:15 pm

Start to PLAY! Soccer (Child 4-5)

Sports & Recreation / Court 4 Soccer

7:00 pm - 8:00 pm

Karate (Child 6-8)

Group Fitness Class / Studio 2 Martial Arts

7:00 pm - 8:00 pm

Karate (Child 6-8)

Group Fitness Class / Studio 3 Martial Arts

7:00 pm - 11:45 pm

TPASC Basketball League

Leagues / Court 2 Basketball

7:00 pm - 7:15 pm

TPASC Basketball League

Leagues / Meeting Room 3040 Basketball

7:00 pm - 11:45 pm

TPASC Basketball League

Leagues / Court 1 Basketball

7:00 pm - 8:00 pm

Zumba

Group Fitness Class / Studio 1 Dance Fitness

7:15 pm - 8:15 pm

SKILLS! Soccer (Child 6-8)

Instructional Class / Court 4 Soccer

8:00 pm - 11:45 pm

Drop-in Walking Track

Drop-in / Track Walking

8:00 pm - 9:00 pm

Karate (Child 9-12)

Group Fitness Class / Studio 2 Martial Arts

8:00 pm - 9:00 pm

Karate (Child 9-12)

Group Fitness Class / Studio 3 Martial Arts

8:00 pm - 9:15 pm

Yin Yoga

Group Fitness Class / Studio 1 Fitness

8:15 pm - 9:15 pm

SKILLS! Soccer (Child 9-12)

Instructional Class / Court 4 Soccer

8:30 pm - 11:00 pm

Lane Swim - 25m - Short Course

Drop-in / Training Pool Swimming

9:00 pm - 11:45 pm

Drop-in Soccer (UTSC)

Drop-in / Court 3 Soccer

9:00 pm - 10:00 pm

Karate (Youth 13+)

Group Fitness Class / Studio 2 Martial Arts

9:00 pm - 10:00 pm

Karate (Youth 13+)

Group Fitness Class / Studio 3 Martial Arts

9:15 pm - 10:00 pm

Meditation

Group Fitness Class / Studio 1 Yoga

Thursday, July 18

Saturday, July 20

Sunday, July 21